×

Hızlı İletişim

İletişim Bİlgileri

Telefon

+90 332 323 77 07-08

+90 212 312 17 78

Fax

+90 332 323 77 09

Email

bilgi@puffnoktasi.com

Adres

Merkez Mah. Ayazma Yolu Cad. No:37 K6 D:10 Papirus Plaza
Kağıthane/İSTANBUL

Yunus Emre Mahallesi Kurum Sokak No:3
Meram/KONYA
1
İç Mekan Tasarımında Aydınlatmanın Etkisi

İç Mekan Tasarımında Aydınlatmanın Etkisi

Aydınlatma, iç mekan algısını doğrudan etkileyen önemli bir faktördür. İç Mekandaki renk skalasını, mekanın hacmini ve mobilya seçimini etkilemektedir.

Peki Aydınlatma seçerken nelere dikkat etmemiz gerekir?

Mekanların tarzları, konseptleri, hacimleri, aydınlatmaların hangi amaca hizmet edecekleri, mobilya malzemeleri ve renkleri, tavan yükseklikleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Aydınlatma Yönlerine bir de bu açıdan bakın! 

Aydınlatma elemanı, iç mekan içerisinde genel aydınlatma ya da bölgesel aydınlatmanın bir parçası olarak kullanılabilir. Sıva üzeri spotlar, yön değiştirilebilirliği, kendi aksı üzerinde hareket edebilirliği açısından fonksiyonel olmasıyla pratik ve kaliteli ışık konforunu bize sunabilir. Tavan içerisine uygulanan gizli aydınlatmalar ise genel aydınlatma konusunda etkilidir.

Sadece yapay aydınlatma değil, doğal aydınlatmanın da açısı önemlidir. Doğal aydınlatma bölgesel olarak kullanılamayacağı için, iç mekandaki yönlendirilmesi binanın konumuna ve güneş ışınlarının geliş açısına göre değişiklik göstemektedir. Bu durumda doğal aydınlatmayı perde, stor gibi ürünlerle azaltabilir veya arttırabiliriz .En etkili biçimde kesmek için ise dış cephelerde kullanabileceğimiz panjur sistemleri kullanılabilir.

Aydınlatmalarda renklerin mekan üzerindeki etkisini hissetmiş miydiniz?

Konut, otel ve hastanelerin yatak odaları, rahatlık ve sükunetin olması gerektiği yerlerdedir. Bu yüzden sert kontrastların, ağır renklerin yerine yumuşak renkler tercih edilmelidir. Koyu tonlardan kaçınılmalıdır. Uzaktan net fark edilebildiği, sakinleşme, stres atma, dinlenme duygularını öne çıkardığından bu mekanlarda Mavi ve açık tonları veya yumuşak ve sakinleştirici etkisi olan macenta rengi kullanılmalıdır. Çocukların kullandığı uyuma, dinlenme mekanlarında ise berrak ve parlak bir ortam yaratması bakımından kırmızı, turuncu ve sarı bazlı renkler veya, yeşil ve mavi bazlı renklerin açık tonları kullanılmalıdır. Mekanların renk seçiminde renk yansıtma faktörü ve iklim göz önünde tutularak seçim yapılmalıdır. Soğuk ülkelerde, sıcak renkler, sıcak ülkelerde ise soğuk ve serinletici renklere yer verilmelidir.

Peki ya aydınlatmaların fonksiyonları?


Aydınlatma eğer belirli bir amaca hizmet etmiyorsa, elektrik tüketen bir aksesuardan farkı yoktur ve aydınlatma statüsünde algılanamaz. Işığın mekana genel dağıtımının dengeli olması, merkezde yer almasının en önemli sebebidir.

Alanları  genişletelim!

Karanlık iç mekanlar için doğal aydınlatma tonlarına en yakın spektrum tercih edilmelidir. Özellikle doğal ışıktan yoksun, küçük odalardaki algı en çok aydınlatma ile değiştirilebilir. Odanın sınırlarını belirleyen köşeler aydınlatılmalı, duvarlarda aplikler kullanılmalı ve gizli aydınlatma ile genel bir aydınlık sağlanmalıdır.

 

Genel ve Bölgesel Aydınlatma türlerine ne kadar hakimiz?

Ambiyans olarak ta tarif ettiğimiz genel aydınlatmalar, bir iç mekanı, bir bütün olarak ele alarak, dengeli ve eşit bir biçimde aydınlatmak üzerine kurulu sistemlerdir. Işık, tavan, duvar ve zemine eşit olarak dağılmış ve bu yüzeylerden denk bir şekilde yansıtılmış olmalıdır. Genel aydınlatmalarda en çok tercih edilen gizli aydınlatmaların, iç mekan renklerini yumuşatıcı bir etkisi vardır. Genel aydınlatmalar sınıfında yer alan sarkıtlar, avizeler, tavana montajlanmış spotlar, duvar aplikleri mekanlarınızda kullanabilirsiniz. 

Bölgesel aydınlatmalar ise, belirli bir alanı ya da objeyi aydınlatarak, iç mekanda odak noktası yaratan aydınlatma sistemleridir. Bölgesel aydınlatmadaki ışık yoğunluğu, genel aydınlatmanın 3 katı şiddetinde olmalıdır. Algıda estetik bir vurguya da hizmet eden aydınlatmaları, abajur, lambader, aplikler, lokal spotlar, sarkıtlardan oluşturabilirsiniz. 

Vurgulamak istediğiniz şeylerde aydınlatmaların gücünden yararlanmaya ne dersiniz?

Vurgulu bir aydınlatma, sadece öne çıkarmak istediğiniz objenin ya da alanın aydınlatıldığı sistemlerdir. Kimi zaman objenin üzerine konumlandırılan bir duvar apliği ile kimi zaman ise ray sistemdeki spotlarınızdan birinin açısını odak noktası haline getirmek istediğiniz objenin üzerine doğru yönlendirerek vurgulu bir aydınlatma yaratabilirsiniz. Ancak ışığın, objenin çevresinde bulunan yansıtıcı yüzeylere çarpıp dağılmasını engellemek için bu yüzeylere 30 derece açı ile yerleştirmeniz gereklidir.

Diğer Bloglar